UV (
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TOTAL DİZ PROTEZİ AMELİYATININ RİSKLERİ

 


Total diz protezi ameliyatı büyük bir ameliyat olmasına rağmen hastalarda bir takım komplikasyonlar-durumu güçleştiren şeyler çok sık görülmez. Diz enfeksiyonu gibi ciddi komplikasyonlar hastaların %2' sinden azında oluşur. Kronik (müzmin) hastalıklar komplikasyon oluşma riskini arttırabilir. Bu istenmeyen etkilerin görülmesi sonucu hastanede kalış süreniz uzayabilir. Komplikasyonların çoğu direkt olarak dizle alakalı değildir ve ameliyatın başarısını genellikle etkilemez. Bacak toplar damarlarında kan pıhtı tıkaçlarının oluşması (tromboflebit) total diz protezi cerrahisi sonrası en sık görülen komplikasyon-durumu güçleştiren şeydir; bunun dışında idrar yolları enfeksiyonlan, akciğerlerde kan pıhtı tıkacı oluşması (pulmoner emboli) görülebilir. Dizi etkileyen komplikasyonlar ise şunlardır:

  • Dizde bir miktar ağrı olması
  • Protez gevşemesi
  • Hareket kısıtlılığı
  • Dizde enfeksiyon

Enfeksiyon, protez gevşemesi ve hareket kısıtlılığı gibi birkaç komplikasyon ikinci bir ameliyatı gerekli hale getirebilir.


Tromboflebit
Bazen derin ven trombozu (DVT) da denilen tromboflebit her hangi bir operasyondan sonra oluşabilen bir durumdur. Kalça, leğen kemiği ve diz çevresinde yapılan ameliyatlarda sonra daha sık görülür. Bacaktaki büyük toplardamarlar içindeki kanın damar içinde pıhtılaşması sonucu DVT oluşur. Bunun sonucu bacakta şişme, ısı artışı ve ağrı olur. Eğer bu pıhtılardan parça koparsa, bu parçalar kan yolu ile akciğerlere ulaşabilir ve akciğerin kılcal damarlarını tıkayarak akciğerin bir kısmının kanlanmasını engelleyebilir. Bu duruma pulmoner embolizm denir. Pulmoner "akciğer" manasina gelir. Embolizm ise damar vasıtası ile vücutta bir yerden başka yere giden parçacık demektir. DVT riskini azaltmanın birçok yolu vardır; ancak muhtemelen en etkilisi mümkün oldukça erken sürede yürümeye başlanılmasıdır! DVT önlenilmesinde sık kullanılan araç ilaçlar:

  • Kanı sulandıran ve pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar
  • Damarlarda kan akımını hızlandıran ve emboli oluşumunu engelleyen özel çoraplar

Enfeksiyon
Yapak eklem konulmasını takiben enfeksiyon çok ciddi bir komplikasyondur. Total diz protezi sonrası enfeksiyon görülme sıklığı hastaneden hastaneye ve doktordan doktora faklılık göstermekle beraber ortalama % 2-3 seviyelerindedir. Bazı enfeksiyonlar çok erken dönemde daha taburcu olmadan çıkarken bazıları ameliyattan aylar hatta yıllar sonra ortaya çıkabilir. Yapay ekleminize enfeksiyon, vücudunuzda enfeksiyonu olan başka bir bölgeden de yayılabilir. Bu sebepten, ameliyat öncesi ve sonrası diş çürüğü, idrar yolları ve barsak enfeksiyonları gibi şikayetleriniz varsa antibiyotik ile derhal tedavi edilmelidir.


Gevşeme
Yapay bir diz ekleminin nihayette yetersiz hale gelmesinin ana nedeni protezin kemikle temasının gevşemesidir. Yapay eklemlerin uzun ömürlü olmasına yönelik çok büyük gelişmeler olmasına rağmen halen eklemlerin çoğu nihayette gevşemekte ve düzeltici bir ameliyata gerek olmaktadır. Yapay diziniz size ortalama 20-25 yıl hizmet edecektir. Bazı kişilerde bu süre daha kısa olabilmektedir. Hastalıklı dizinizde olduğu gibi gevşemiş proteziniz de ağrıya neden olacaktır. Ağrılar başladığı zaman ağrı nedeni olarak protez gevşemesi düşünülüyor ise gevşemiş protezi çevreleyen kemikte aşınma olmaması için kısa zamanda yeniden operasyon yapılmalı ve yeni ve farklı bir protez dize konulmalıdır.


Anestezi Komplikasyonları
Çoğu cerrahi prosedür öncesi anestezi yapmak gereklidir. Hastaların çok az bir kısmının anestezi ile sorunları olur. Bu sorunlar şunlardı:

  • Kullanılan ilaçlara reaksiyon verilmesi
  • Diğer sağlık sorunlarınız ile ilişkili problemler
  • Anesteziye bağlı problemler

Anestezi doktoru ile riskleri ve endişelerinizi ameliyat öncesi konuşmalısınız.

Normal Diz Nasıl Çalışır?
Diz Ağrısı
Diz Kireçlenmesi Tedavisi ve
Diz Protezi Takılması
Bacak Protezi
Total Diz Protezi
Total Diz Protezi Ameliyatı
Total Diz Protezi Ameliyatının Riskleri
Total Diz Protezi Fizik Tedavi
Total Diz Protezi Amliyat Sonrası Eve Dönüş

TOTAL DİZ PROTEZİ AMELİYATININ RİSKLERİ

 

 

İletişim Bilgileri

Gsm: 0537 573 33 11 - 0212 635 08 97 • Fax:212 635 08 40 •

Tüm Hakları suBRosa A.Ş' ye Aittir.